Při přetížení vazivového aparátu nohy v oblasti úponů na patní kost nedochází k dostatečnému okysličení tkáně, je omezen přítok živin a odvod odpadních látek z postižené oblasti. Dochází k tzv. chemickému zánětu – zánětu z nedostatečné výživy namáhaných měkkých tkání. Tento zánět, lidově popisovaný jako „Patní ostruha“, se projevuje jako bolest paty a jejího blízkého okolí.
Vyšetřením pomocí RTG lze vyloučit jiné příčiny bolesti, jako úraz, artrózu aj. Prevencí je hlavně správná obuv, péče o nohy – cvičení, masírování, protahování nohou, prstů a korekce vadného postavení nohou správnými protetickými pomůckami. U sportovců při trvalejších bolestech se doporučuje odborné podologické vyšetření a následná péče. Léčení u lehčích forem ostruhy na patách – lokální aplikace protizánětlivých krémů, ortopedické pomůcky a rehabilitace. V těžších případech aplikaci akustické rázové vlny. Od ozařování měkkým RTG zářením se postupně upouští.
Doporučení:
Pravidelné protahování svalů, masáže nohou, relaxační koupele, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí (v akutní fázi zánětu teplý zábal nepodávejte, došlo by ke zhoršení zánětlivého procesu). Dobrými pomocníky v péči o nohy mohou být molitanový míček či masážní míček s bodlinkami v podobě tzv. „ježka“. Velmi příjemné je i hnětení chodidla prsty rukou spolu s jednoduchými mobilizacemi drobných kloubů nohy.
A jaké jsou zkušenosti pedikérů a podologů z praxe? Co pomohlo jejich klientům?
- Ortopedické vložky, podpatěnky (dojde k odlehčení pod bolestivým místem)
- Správná obuv
- Rázové vlny
- Ultrazvuk
- Homeopatika Hekla lava (účinek od tří dnů do tří měsíců. Ve vyšších dávkách je nutný dohled homeopata).
- Protahování, uvolňování svalového napětí
Pěkně popsané cviky při problémech s patní ostruhou naleznete na https://fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/boli-me/pata/cviky-pri-problemech-s-patni-ostruhou
Čerpáno z http://www.biomag.cz/ , www.fyzioklinika.cz